Twój e-mail
Treść wiadomości
wyślij
wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

KONTAKT:     

aga.wielewska@gmail.com

 

17 czerwca 2017

17. 06. – 20. 08. 2017
MODEM, Debreczyn, Węgry

XY - malarstwo polskie i węgierskie nowej generacji.

 

Wystawa „XY” jest jednocześnie promocją współczesnego malarstwa, jako medium, a także próbą ożywienia kontaktów sztuki polskiej i węgierskiej. Przed zmianą ustrojów krajów byłego bloku wschodniego obieg informacji i inspirowania się nawzajem w dziedzinach sztuki była żywym i podstawowym elementem życia kulturalnego i społecznego. Było to szczególnie charakterystycznym zjawiskiem miedzy Polską a Węgrami.

W ostatnich dekadach jednak kierunek północ-południe w wymianie artystycznej powoli osłabł, nawet legendarny pociąg Express Polonia na trasie kolejowej Budapeszt – Kosice – Kraków został zlikwidowany, a nazwę odziedziczył Eurocity, który w obecnych czasach z jeździ Warszawy do Wiednia (przez Czechy).

 

W ramach projektu „XY”, na przestrzeni wystawienniczej 1000 m2 (na drugim piętrze Modem) – mamy zamiar pokazać blisko 30 artystów „najmłodszego” pokolenia tych dwóch krajów. Będzie to wybór kuratorski Modem eksponujący najbardziej intrygujące propozycje malarskie z generacji „Y” – generacji, która wychowała się już w ustroju demokratycznym, a początkową fazę swojej kariery artystycznej mogła realizować w zjednoczonej Europie, na zupełnie innych zasadach rynkowych i społecznych niż przedtem.

Celem tego przeglądu jest pokazywanie, czym zajmuje się malarstwo tego samego pokolenia w dwóch różnych, aczkolwiek blisko ze sobą historycznie i kulturowo związanych krajach. Ta selekcja będzie doskonałą okazją do naocznego przekonania się, w jakim kierunku dąży malarstwo w Polsce i na Węgrzech.

 

link do galerii:

http://www.modemart.hu/en/kiallitas/xy-%E2%80%92-new-generation-polish-hungarian-painting/

 

Wystawa w Modem 
w Debreczynie na Węgrzech
  1. pl
  2. en

AGNIESZKA WIELEWSKA