opis:

 

A gdyby tak mieć wehikuł czasu… Zobaczyć, jak świat wyglądał sto lat temu… Stać się jego częścią, znaleźć się wśród tamtych ludzi… Albo choć na chwilę zajrzeć do przyszłości…Podróżowanie w czasie rozpala wyobraźnię. Dla wielu jest wielkim marzeniem, obietnicą fascynującej przygody. Dla dziewięcioletniego Rafała z warszawskiego getta to również, a raczej przede wszystkim, ucieczka od okrutnej, wojennej rzeczywistości.

Chłopiec mieszka w Dzielnicy razem ze swoim dziadkiem, który zarabia na życie graniem na skrzypcach. Sytuacja w getcie pogarsza się, więc dziadek Rafała organizuje wnukowi ucieczkę, sam jednak zostając po drugiej stronie muru. Chłopiec ukrywa się wraz z innymi dziećmi w opuszczonym zoo, doświadczając choroby, strachu i tęsknoty, ale również przyjaźni, poczucia solidarności i współczucia dla innych. Rafał wraz z dwójką nowych przyjaciół: Lidką i Emkiem planują ucieczkę zbudowaną przez siebie arką. Jak najdalej od getta, okupowanego miasta i Morloków.

„Arka Czasu” to przejmująca i jednocześnie wciągająca opowieść o wielkiej przyjaźni, miłości oraz chęci przetrwania. To opowieść o sile pamięci. Przeszłości nie można zmienić, ale pamięć o niej ma wpływ na budowanie lepszej teraźniejszości i przyszłości. To także zaproszenie do podróżowania w czasie, które każdy może odbyć na swój własny sposób. Bez biletu i cudownej maszyny do teleportacji. Wehikułem czasu może być książka, film, ktoś, kto opowie o minionych wydarzeniach albo… ta historia właśnie, nawiązująca do prawdziwych zdarzeń, miejsc i ludzi.W czasie II wojny światowej warszawskie zoo nazywano arką, bo jego ówczesny dyrektor Jan Żabiński, wraz z rodziną, ukrywał na terenie ogrodu wielu uciekinierów z warszawskiego getta. Stella - jedna z bohaterek tej opowieści, która pomogła Rafałowi w ucieczce, wzorowana jest na prawdziwej postaci Stefanii Grodzieńskiej. A Rafał… Takich chłopców było wielu.

Książka „Arka Czasu” Marcina Szczygielskiego, na podstawie której powstało przedstawienie, zdobyła kilka nagród: Grand Prix III Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, I Nagrodę VI Konkursu Literackiego Muzeum Książki Dziecięcej, Nagrodę Kinderbuchpreis 2015 w austriackim XX Konkursie Literackim Jury der Jungen Leser, Wyróżnienie w Konkursie Literackim Książka Roku 2013 Polskiej Sekcji IBBY.

 

 

 

ARKA CZASU

 

 

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego

 

premiera:

6 listopada 2021

 

tekst:

Marcin Szczygielski

adaptacja:

Maria Marcinkiewicz-Górna

reżyseria:

Tomasz Kaczorowski

kostiumy, lalki

Agnieszka

Wielewska

muzyka:

Miłosz Sienkiewicz

 

 

obsada: 

Andrzej Kuba Sielski,

Rafał Iwański /

Michał Olszewski,

Aleksandra Sapiaska,

Jolanta Kęćko,

Ewa Lubacz,

Andrzej Matysiak,

Małgorzata Sielska /

Dorota Anyż,

Karol Górski

 

 

  1. pl
  2. en

AGNIESZKA WIELEWSKA

Twój e-mail
Treść wiadomości
wyślij
wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

KONTAKT:     

aga.wielewska@gmail.com